Przejdź do treści

Dane kontaktowe

+48 236543382, +48 236543652

info@mlawa.pl

Aktualności > >


Wyszukiwarka

Wyszukaj w serwisie

Drukuj Drukuj do PDF

Krab zrobił wrażenie

Data wpisu: 2017-08-25 15:27:00 Autor: Magdalena Grzywacz
Krab zrobił wrażenie
Na pikniku militarnym spotkali się miłośnicy mławskich obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, militariów, wojskowości i polskiej armii. – Podchodzą do nas głównie mężczyźni. Są zainteresowani sprzętem, ale także wspominają czas swojej służby w wojsku – zdradzają żołnierze, którzy obsługują stoiska z uzbrojeniem.

Czołgi Leopard i Twardy są jednak oblegane przede wszystkim przez dzieci. Nie tylko chłopców – choć nich głównie. Franek ma 8 lat. Na piknik militarny przyszedł w wujkiem. Bardzo podoba mu się sprzęt wojskowy, ale nie wie jeszcze, czy chciałby zostać żołnierzem. Marcel jest młodszy od Franka mniej więcej o połowę. Sam wszedł na Leoparda, jednak z zejściem miał pewien problem. Na szczęście na piknik przyszedł babcią, która wyprowadziła go z opresji i zniosła po schodach. Mimo przejściowych problemów Marcel jest przekonany, że kariera w wojsku jest jego przyszłością, bo wyjątkowo podobają mu się karabiny. – Zakładamy dzieciom hełmofony, oprowadzamy je po pojeździe i to im się bardzo podoba – mówi Dawid z obsługi Twardego.

Na pikniku militarnym w Mławie duże zainteresowanie budziły stroje snajperów nazywane przez nich maskałatami.  – Każda jest inna, ponieważ wykonujemy je sami, własnoręcznie. – zradzają panowie Krystian i Tomasz. Wytrwale ćwiczą na strzelnicy celność, jednak mają nadzieję, że nie będą musieli wykorzystywać swoich umiejętności poza salą ćwiczeń.

Niewątpliwie największe wrażenie na odwiedzjących piknik militarny wywarła haubica samobieżna KRAB – 155 mm - najnowocześniejsze działo w wyposażeniu polskiej armii. Ponad 12-metrowa haubica na ul. 3 Maja w Mławie musiała mieć ustawioną lufę prawie pionowo, bo nie zmieściłaby się między domami. Mieszkańcy i przybyli do miasta goście byli pod wrażeniem jej formatu, ale także zasięgu ognia. Krab nosi pociski na ponad 40 kilometrów.

Prezentowany w centrum miasta sprzęt wojskowy będzie można podziwiać jutro na przedpolach Mławy – w Uniszkach Zawadzkich. Piknik Militarny rozpocznie się o godzinie 10:00. Od 12:00 na scenie bitewnej będą prezentowały się zespoły artystyczne z Mławy i z Bartoszyc. Od 14:30 rozpoczynamy odliczanie do X Rekonstrukcji bitwy pod Mławą. Po widowisku historycznym – pokaz dynamiczny współczesnego sprzętu wojskowego oraz przelot migów 29. Następnie – koncert zespołu FORTECA. Serdecznie zapraszamy.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM

Piknik militarny w centrum Mławy

fot. Magdalena Grzywacz

Powrót

Przeczytaj treść ponownie

Stary Rynek 19
06-500 Mława
tel. (+48) 23 654 33 82
faks (+48) 23 654 36 52
e-mail: info@mlawa.pl