Przejdź do treści

Dane kontaktowe

+48 236543382, +48 236543652

info@mlawa.pl

Aktualności > >


Wyszukiwarka

Wyszukaj w serwisie

Drukuj Drukuj do PDF

Czołgi, armaty i występy na scenie. Gwiazdą dnia – Forteca

Data wpisu: 2017-08-27 08:40:00 Autor: Magdalena Grzywacz
Czołgi, armaty i występy na scenie. Gwiazdą dnia – Forteca
Sobotnie uroczystości w Uniszkach Zawadzkich to nie tylko X Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą. Na polu obok również sporo się działo. Prawdziwą ucztę mieli fani militariów, którzy mogli obejrzeć z bliska najnowszy sprzęt znajdujący się na wyposażeniu polskiej armii. Pod scenę zaś miłośników dobrej muzyki przyciągały występy zespołów z gwiazdą dnia – Fortecą – na czele.

Zwłaszcza najmłodsi entuzjaści wojskowości chętnie pozowali do zdjęć na czołgach, przy moździerzach oraz z karabinami w ręku. Choć nie brakowało i tych nieco starszych – głównie panów – dla których taka fotka również była atrakcyjną zdobyczą. Największe wrażenie robił na uczestnikach pikniku największy obecny w Uniszkach Zawadzkich pojazd – armatohaubica AHS Krab. Ośmiometrowa lufa kalibru 155 mm i czterdziestokilometrowy zasięg rażenia – już same liczby przemawiają do wyobraźni, a co dopiero widok tak wspaniałego sprzętu. Nie brakowało jednak i innych, również przykuwających wzrok pojazdów, jak choćby czołgów PT-91 Twardy i 2A5 Leopard oraz wojskowych ciężarówek i motocykli. Do tego dochodziło jeszcze sporo mniejszego sprzętu – moździerzy, karabinów, pistoletów oraz militarnych akcesoriów. Pasjonaci wojskowości oraz marzący o karierze w armii młodzieńcy byli wniebowzięci.

Na pikniku swoje namioty wystawiło wiele instytucji. Można się tam było na przykład zapoznać z działalnością służb mundurowych (prezentowały się m.in. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ciechanowie i 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana) i wziąć udział w grach proponowanych przez Komendę Powiatową Policji w Mławie. Nie brakowało także stoisk, w których można było kupić pamiątki związane z militariami i historią Polski oraz punktów gastronomicznych (unoszący się wokół zapach wojskowej grochówki był naprawdę kuszący) i ogródków piwnych. Jak co roku w Uniszkach Zawadzkich pojawili się także przedstawiciele mławskiego oddziału Poczty Polskiej, u których można było wysłać do bliskich pocztówkę z pozdrowieniami z pola bitwy. Swój punkt informacyjny miał Urząd Miasta Mława, a tuż obok – u sympatycznych pań z Miejskiego Domu Kultury – do nabycia były gadżety związane z rekonstrukcją.

Sporo działo się także na plenerowej scenie. Przed rekonstrukcją wystąpiły dwa zespoły z Bartoszyc: dziewczęta z grupy wokalnej Rosenthal Junior zaprezentowały wiązankę utworów o tematyce wojskowej i patriotycznej, a panowie z Cieni – covery piosenek kultowego The Shadows. Gwiazdą dnia był zespół rockowy Forteca, który tuż po zakończeniu działań na polu bitwy zaserwował publiczności repertuar piosenek traktujących o historii Polski i jej bohaterach. W swoich tekstach artyści opiewali m.in. uczestników powstań i żołnierzy wyklętych, ale też wymierzali ostrze słowa w konfidentów i zdrajców ojczyzny. Nie zabrakło również interpretacji polskiej poezji, jak choćby znanej "Elegii o... [chłopcu polskim]" Krzysztofa Baczyńskiego. Mocne rockowe rytmy zdecydowanie przypadły do gustu słuchaczom, a licznie zgromadzeni pod sceną fani chętnie śpiewali razem z zespołem.

Krzysztof Napierski / UMM

Czołgi, armaty i występy na scenie

fot.: Krzysztof Napierski

Powrót

Przeczytaj treść ponownie

Stary Rynek 19
06-500 Mława
tel. (+48) 23 654 33 82
faks (+48) 23 654 36 52
e-mail: info@mlawa.pl